Evropské vědecké festivaly: oslava inovace a kreativity

Pro SciComHub napsala Eliška Koňaříková, 23. 5. 2024

Kde hledat inspiraci za hranicemi? Představujeme některé z evropských vědeckých festivalů, které můžete navštívit.

Edinburgh International Science Festival

Kdy a kde: duben, Edinburgh 

„Věříme, že je život bohatší, když je v něm trochu více vědy a techniky,“ hlásí motto festivalu. Edinburský festival o sobě tvrdí, že je světovou první a největší oslavou vědy. 

Většina festivalového programu je zdarma. Workshopy a interaktivní show míří na rodiny s dětmi, zatímco přednášky, diskuse a „Science Nights Out“ ocení převážně dospělí. Nedílnou součástí je také výstava Věda a umění, která propojuje oba světy skrz fotografie i jiná umělecká díla 

International Science Festival Gothenburg

Kdy a kde: duben, Göteborg 

Mezinárodní vědecký festival probíhá v Göteborgu už od roku 1997 a ročně jej navštíví v průměru kolem 100 tisíc lidí. Pro srovnání – na českém Veletrhu vědy jich bylo v roce 2023 46 tisíc. 

Festival je zdarma a nabízí workshopy, přednášky a vědecké show. V uplynulém roce probíhala část festivalu v prostředí virtuální reality. Pro ty, kteří se na akci nemohli dostavit fyzicky, byla interaktivní vědecká show ke shlédnutí online.

Letošní ročník festivalu zahájila s přednáškou laureátka Nobelovy ceny za fyziku 2023 profesorka Anne L'Huillier (podívejte se na záznam z přednášky).

Cheltenham Science Festival

Kdy a kde: červen, Cheltenham 

V lázeňském městečku probíhá od května do září řada festivalů. Ten vědecký vznikl v roce 2002 a stal se velmi rychle jedním z nejvýznamnějších ve Velké Británii. Festival, který je také rodištěm mezinárodní soutěže ve vědecké komunikaci FameLab, chce nejen pobavit, ale také otevírat diskuse o kontroverzních otázkách. Proto při tvorbě programu dostávají veliký prostor tzv. „Young Changemakers“, kteří zdůrazňují témata a problémy, které pálí mladou generaci.

Převážná část festivalového programu je zpoplatněna. Avšak existuje i jiná možnost, jak se zúčastnit – organizátoři aktuálně hledají dobrovolníky, kteří by s organizací festivalu pomohli.

British Science Festival

Kdy a kde: září, každý rok se přesouvá ve Velké Británii na jiné místo

British Science Festival je nejstarším vědeckým festivalem v Evropě. Britská vědecká asociace, která jej poprvé uspořádala v Yorku v roce 1831, právě na těchto výročních setkáních oznamovala velké vědecké pokroky včetně Jouleových experimentů s mechanickým ekvivalentem tepla či J. J. Thomsonův objev elektronu. Na British Science Festivalu také vznikl termín „vědec“ a byl pojmenován „dinosaurus“.

Výroční setkání byla navržena tak, aby vyvolala diskuzi, a zároveň propojila vědce z různých oblastí nejen mezi sebou, ale i s veřejností. Obojí se daří dodnes.

Cílem festivalu je představit paletu formátů, od přednášek po kreativní obsah, který zpochybňuje vnímání toho, co věda je a může být. Nyní je možné přihlásit návrhy, které by měly být zaměřeny na návštěvníky starší 16 let.

Science is Wonderful!

Kdy a kde: duben, Brusel 

Festival vznikl v roce 2015 a oslavuje hodnotu a dopad výzkumu podporovaného Evropskou unií. Je propojen s programem pro doktorské a postdoktorandské vzdělávání pro mladé vědce „Marie Skłodowska-Curie Action“ tak představuje jedinečnou příležitost uplatnit a zlepšovat své komunikační dovednosti.

Ve velké hale se nachází řada stánků, probíhají zde přednášky a vědecké show, které cílí zejména na studenty základních a středních škol, kteří tam mají příležitost seznámit se předními výzkumnými pracovníky a inovátory, dozvědět se více o jejich práci a klást otázky týkající se vědecké kariéry. V rámci festivalu také vzniká řada výukových zdrojů, her a videí. Akce je zdarma a koná se ve francouzštině, holandštině a angličtině.

European Researchers’ Night

Kdy: září, Evropa

Noc vědců probíhá v celé Evropě ve stejném termínu. V loňském roce se zapojila většina významných vědeckých institucí z 26 zemí. Akce přilákala více než jeden a půl milionu návštěvníků. 

Cílem Noci vědců je zejména podporovat vynikající výzkumné projekty v celé Evropě i mimo ni, zvýšit zájem mladých lidí o vědeckou a výzkumnou kariéru a ukázat dopad práce výzkumníků na každodenní životy lidí. Součástí pozdního odpoledne a večera je řada praktických experimentů, her, kvízů, soutěží, výstav a digitálních aktivit.

Noc vědců podporuje Evropská komise a lze na ni získat i finanční příspěvek. Seznam hlavních i přidružených aktivit je k nahlédnutí na jejich webových stránkách.

Pint of Science

Kdy: květen, celý svět

Smyslem akce je přinést popularizační přednášky o nejnovějších vědeckých výzkumech v přístupném formátu veřejnosti a nabídnout zájemcům o vědu možnost diskutovat o výzkumu s vědkyněmi a vědci v barech, hospodách, kavárnách a na dalších veřejných místech. 

V květnu 2013 proběhl první ročník série přednášek ve třech městech Velké Británii. Festival se ale rychle rozšířil a nyní probíhá v téměř 500 městech po celém světě.

 Víte o jiném zajímavém festivalu či jste jej dokonce navštívili? Napište nám

O těch světových třeba zase někdy jindy. Ty nejzajímavější si můžete prohlédnout: