Jak vznikají podcasty o vědě
29. 8. 2024
Většina českých vědeckých podcastů přibližuje akademický svět prostřednictvím rozhovorů, ve kterých se věnuje různým tématům – od zajímavých objevů a vynálezů, přes nové výzkumné metody, až po osobní příběhy vědců a vědkyň. Jak vzniká a v čem se liší tvorba podcastu tří doktorandek od podcastu univerzity nebo národního výzkumného centra?
UPCE On Air: podcast Univerzity Pardubice
„V době pandemie covid-19 jsme podcast zvolili jako novou cestu komunikace uvnitř komunity univerzity, která čítá cca 8 tisíc lidí, a zároveň jako další formu propagace,“ říká Martina Macková, vedoucí Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice. Kvůli natáčení vzniklo přímo v kampusu nové studio. Podcasty natáčí v češtině i v angličtině a k většině podcastů publikují i video.
Dramaturgický plán pardubického podcastu, který vychází dvakrát měsíčně, pokrývá široké spektrum témat – od aktuálních událostí na univerzitě, novinek z vědy, přes cestování, sportovní úspěchy nebo příběhy úspěšných absolventů. „Podcasty natáčené ve studiu nově kombinujeme také se záznamy rozhovorů se zajímavými hosty, osobnostmi mimo univerzitu, kteří živě diskutují během studentských akcí s názvem Čaj o páté,“ doplňuje Martina Macková.
Tvorba podcastu je plně v režii univerzitního týmu. „Jeden člověk má na starosti produkci – to znamená výběr hosta, jeho oslovení, rešerše pro moderátora a zároveň asistenci při samotném natáčení. Další tři až čtyři kolegové se pak podílejí na samotném vzniku každé epizody – jde o kameru, režii a moderátory,“ vyjmenovává Martina Macková.
Samotné natáčení trvá maximálně hodinu. Delší dobu trvá příprava a rešerše k jednomu dílu, která zabere v závislosti na tématu i několik hodin. Natočená epizoda se pak 2 až 3 hodiny stříhá, následuje finalizace celého dílu. „Některé rozhovory z podcastu se objevují také v univerzitním časopisu. Na vytvoření scénáře se proto předem domlouváme s kolegyní, která rozhovory pro časopis připravuje. Samozřejmě část našeho času věnujeme i přípravě propagace jednotlivých dílů,“ dodává Macková.
Mezi podcasty UPCE On Air jsou rozhovory natáčené ve studiu i před publikem
Ochutnej (Přírodo)vědu: Podcast studentek PřF UK
Podcast Ochutnej (Přírodo)vědu připravují jednou měsíčně doktorandky Eliška Jandová, Magda Křelinová a Veronika Rudolfová.
Nápad začít natáčet podcast vznikl na setkání redaktorů studentské rubriky, která popularizuje výzkumná témata spojená s Přírodovědeckou fakultou. První díly podcastu doktorandky vysílaly živě na Twitter Spaces. „Po pár měsících začala být tato platforma z pohledu tvůrců i posluchačů omezenější, k tomu se přidaly problémy s technikou a my jsme se narychlo přesunuly do studia v Kampusu Hybernská, kde natáčíme dodnes,“ říká Magda Křelinová.
Za tvorbou každé epizody stojí samy autorky. Všechny přispívají svými nápady na hosty a připravují otázky a podklady k natáčení. Během nahrávání má pak každá svou roli: Magda se stará o komunikaci s hostem a natáčení videoukázek a fotografií, Veronika je hlavní technickou podporou během natáčení a Eliška podcast moderuje.
„Nápady na hosty čerpáme obvykle z osobních zkušeností či setkání se zajímavými lidmi od nás z fakulty. Snažíme se díly plánovat tak, abychom držely jakž takž vyvážené zastoupení jednotlivých sekcí fakulty,“ vysvětluje doktorandka.
Podcasty mají okolo 30 minut, vlastní natáčení zabere okolo jedné hodiny. „Střih je hodně individuální podle toho, jak moc se host přeříkává, kolik rušivých zvuků během natáčení nastalo a podobně. Obvykle se pohybujeme v řádu hodin,“ doplňuje Magda Křelinová. Další hodinu zabere příprava grafiky a podkladů pro sociální sítě.
Jednotlivé díly autorky propagují na kanálech fakulty.
Kde si poslechnout: třeba na Spotify.
Autorky podcastu Ochutnej (Přírodo)vědu: Veronika Rudolfová, Eliška Jandová a Magda Křelinová
Mezi buňky: Podcast o vědě proti rakovině
Národní ústav pro výzkum rakoviny (NÚVR) je největší projekt akademické onkologie, který napříč Českem propojuje 11 vědeckých institucí a 71 výzkumných týmů. Jeho součástí jsou stovky vědců a vědkyň s různou odborností.
„Podcast Mezi buňky jsme spustili proto, abychom odbornou i širokou veřejnost mohli seznámit s úspěchy, aktivitami i úskalími, kterými procházejí lidé z NÚVR. Zároveň chceme ukázat, že je onkologický výzkum dřina, ale i v Česku má výsledky světové úrovně,“ popisuje Ondřej Hušek z komunikačního týmu ústavu.
Produkci podcastu zvládájí v NÚVR sami, spolupracují ale se spřáteleným podcastovým studiem, které má potřebné technické vybavení.
Na tvorbě podcastu se podílejí čtyři lidé. Realizace jednoho dílu od komunikace s hostem, přes dramaturgickou a rešeršní přípravu, až po samotné natáčení a postprodukci zabere kolem 20 hodin.
„Aktuálně podcast zveřejňujeme jednou měsíčně na našem kanálu na YouTube. V nejbližší době se chystáme podcast šířit na všechny podcastové aplikace,“ dodává Ondřej Hušek.
Kde si poslechnout: třeba na YouTube.
Natáčení podcastu Mezi buňky: moderátor Martin Tyburec a vědec a pediatr Petr Džubák