Ondřej Herskovič: Den v životě
dokumentárního režiséra

28. 11. 2024

„Buď ležíš, nebo běžíš!“ Tak nejraději odpovídám na otázku: „Jaké to je být dokumentárním režisérem?“ Zní to jako klišé, ale v mé profesi to naprosto platí – každý den je úplně jiný. Klíčem k úspěchu je mít agilní mysl, brát změny plánů na poslední chvíli jako běžnou součást práce a hlavně nenechat nic a nikoho narušit svou vizi.

K režírování vědeckých pořadů pro Českou televizi jsem se dostal už během studia na vysoké škole. Ani nevím jak, ale uplynulo deset let a já měl za sebou spolupráci na více než 150 vědeckých pořadech.

Několikrát týdně jsem natáčel s vědci po celé republice. Protože byly pořady určeny divákům do 15 let, bylo nutné složité vědecké koncepty vysvětlovat srozumitelně a jednoduše. To bylo pro vědce často stresující – obávali se, že by před kolegy mohli působit nedůstojně.

Při této práci jsem se naučil nacházet společně s vědci způsob, jak jejich výzkum přiblížit dětskému publiku, a přitom zachovat jeho odbornou hodnotu. Právě zde jsem objevil svou vášeň pro komunikaci vědy.

Dnes se věnuji hlavně natáčení dokumentárních filmů na společenská témata, ale vědecká komunikace zůstává mou druhou, milovanou profesí. Nejvíc mě baví tvorba 3D animovaných videí pro vědecké ústavy, startupy a technologické firmy. Při těchto projektech často cítím zpočátku nervozitu klientů – bojí se, jestli mi dokážou svůj výzkum dostatečně vysvětlit. Naštěstí to vždy končí stejně: příjemným rozhovorem, po kterém vytvořím storyboard, jenž putuje k 3D animátorům.

Za měsíc máme hotovo. Nedávno jsme dokončili 3D video pro firmu LAM-X a právě připravujeme grafickou prezentační brožuru pro společnost SOPHOMER. Vedle toho se specializuji i na grafické zpracování vědeckých výzkumů a výrobu prezentačních videí.

Pracovní dny jsou různorodé. Jeden den trávím v přírodě, kde relaxuji a často promýšlím nové projekty – v klidu lesa mi přicházejí ty nejlepší nápady. Jiný den píšu scénář a připravuji se na natáčení, které mě čeká. Samotné natáčení je pro mě vždy odměnou – je to fáze, kterou si užívám nejvíc. Pak přichází čas střižny, kde se střídají chvíle zoufalství nad natočeným materiálem a euforie, když se vše povede. Každý den je jiný, a právě ta pestrost je důvodem, proč bych nikdy neměnil.

Co se chcete naučit nebo se už učíte, abyste svoji práci dělal lépe?

Určitě mám ještě co dohánět v AI záležitostech.

Bez jakých mobilních appek nemůžete svoji práci vykonávat?

Bez Google Drive by se mi fungovalo hodně špatně – ať jsem kdekoliv, můžu na telefonu vidět novou verzi filmu ze střižny nebo pokrok při výrobě 3D animace.

Kolik hodin týdně soustředěně pracujete u počítače?

Jeden týden 8 hodin denně, jindy třeba jen hodinu denně… Do počítače moc rád nekoukám, na place nebo při obědě s klientem je větší zábava.

Kolik pracovních schůzek máte naplánovaných na příští týden?

Žádnou. Kdokoliv čtete tento text, pošlete mi e-mail a můžeme se příští týden sejít…

Ondřej Herskovič

Dokumentární režisér, který miluje pestrost své práce. Natočil přes 150 vědeckých pořadů pro ČT a objevil tak vášeň pro srozumitelnou komunikaci složitých vědeckých témat. Dnes se zaměřuje na společenské dokumenty a tvorbu 3D animací pro vědecké ústavy, startupy a technologické firmy. Kombinuje kreativitu s odborností a vždy hledá nejsrozumitelnější cestu, jak přiblížit vědu publiku. Inspiraci často nachází v přírodě, kde se rodí ty nejlepší nápady.

Kde ji sledovat?
Třeba na LinkedInu.