Popularizátorův miniprůvodce po galaxii AI nástrojů
Umělá inteligence za vás ještě neodpřednáší přednášku, nenachystá science show, ani nezorganizuje panelovou diskuzi. Při spoustě dílčích úkolů spjatých s komunikací (nejen) vědy ale pomoct dokáže. Jak?
Pokud zůstaneme u zmíněných tří příkladů, tak AI může navrhnout otázky pro respondenty v debatě, napsat draft anotace či osnovy k přednášce i doporučit vhodné pokusy pro science show.
AI nástroje tak lze označit za skvělého pomocníka, který je online 24/7 a může kdykoliv poradit, přijít s nápady nebo se pokusit vysvětlit složitou problematiku.
Co dalšího AI nástroje v současnosti dokážou?
Umí generovat unikátní obrázky, texty i popisky, navrhovat osnovy i části akademických prací, ale dokáží také navrhovat komunikační strategie, retušovat fotky nebo automatizovat proces psaní poznámek i přepis rozhovorů.
Další nástroje zaměřené na audiovizi dokáží vytvořit a zpracovat realistická videa, skládat hudbu, případně vytvářet krátké animované scény.
Vyvstává otázka, jak se v inflaci AI nástrojů vyznat?
Velká trojka velkých hráčů
Mezi nejdostupnější nástroje generativní umělé inteligence (vhodné i pro začátečníky) dnes patří (1) ChatGPT a jeho ne/placená verze a modifikované AI k řešení určitého problémů – tzv. agenti od společnosti OpenAI, (2) Copilot od společnosti Microsoft (de facto obsahuje ChatGPT 4.0) a (3) Gemini (dříve Bard) od společnosti Google.
Všechny tři nástroje dokáží v bezplatné verzi poměrně kvalitně odvést jednoduché i složitější úkoly: psát texty, popisky, škálovat texty, atd.
Abyste mohli AI využívat, obvykle stačí založit si účet u dané společnosti či se do již existujícího účtu u Microsoftu nebo Googlu přihlásit.
A voilà!
Můžete začít úkolovat své umělé poddané a služebníky. Jak na to si ukážeme na příkladu nástroje Copilot.
Video: Jak na první prompt a založení účtu – Copilot
Copilot od Microsoftu vám v bezplatné prohlížečové verzi umožní po registraci přístup k nástrojům GPT-4 (generátor textů) a DALL·E 3 (generátor obrázků – ty jsou sice omezené poměrem rozlišení na 1080x1080, ale pro praktickou ukázku a rozvíjení dovedností zadávat AI úkoly zcela jistě stačí).
Copilot lze stáhnout i jako mobilní aplikaci.
Máte účet? Experimentujte!
Co všechno se dá vympromtovat, tedy zadat umělé inteligenci? V podstatě úplně všechno, co vás napadne. V případě Copilota se nemusíte omezovat jen na text, můžete si vyzkoušet vygenerovat i obrázek.
V carouselu uvádíme příklady promptů, které se dají využít v komunikaci vědy. Zkuste si prompty modifikovat pro své obory.
Právní aspekty i reálné využití? Přijďte na panelovou diskuzi!
Ve čtvrtek 7. 3. 2024 chystáme panelovou diskuzi. Debata i následný networking se bude konat v Kavárně Hlína (Kampus Hybernská).
💙 Pozvání do panelové diskuze přijali:
Novinář, analytik, lektor a konzultant Pavel Kasík
Právní expertka Linda Kolaříková, která se mj. věnuje umělé inteligenci a nakládání s daty
Copywriter, specialista na sociální sítě a kreativec zaměřený na popularizaci vědy Jakub Hardt